Возраста не е пречка во животот! 109-годишниот кардиолог ја сподели тајната за долговечноста и одличното здравје

Познатиот македонски кардиолог, Михаил Тренески, се пензионираше на 70-годишна возраст, иако сѐ уште беше млад во срцето и телото. Веќе 39 години е во пензија, а службата за социјално осигурување го мрази! Во моментов академикот има 109 години, но се чувствува како да има 60.

Д-р Тренески вели дека тајната на долговечноста зависи од крвните садови. Ако тие се чисти и здрави, може да живеете до 120 години, па дури повеќе и да се чувствувате потполно здрави. Кардиологот целосно ја потврди оваа изјава.

Нашиот репортер успеа да го интервјуира д-р Тренески, кој го објасни својот метод за чистење на крвните садови што го продолжува животот.

На 109-годишна возраст, д-р Тренески доби честитки и од претседателот. Фотографија од ординацијата на д-р Тренески.

- Г-не Тренески, честопати велите дека чистите крвни садови се основа за здравјето. Зошто?

- Едноставно е. Функционирањето на органите и системите во организмот зависи од квалитетот на циркулацијата на крвта. Циркулацијата на крвта значи доставување кислород и хранливи материи до внатрешните органи, како и собирање јаглерод диоксид и метаболички производи. Во детството, адолесценцијата, младоста, се движиме повеќе, крвните садови се нови, еластични и чисти, па исхраната на органите е максимална. Како што старееме, се движиме помалку, а нашите крвни садови почнуваат да се затнуваат. Ова е поради многу фактори, не се сите штетни (како пушењето, нездравата исхрана, лошата околина, седечкиот животен стил), но исто така и природните (таложење на липидите, процес што се одвива во сите организми).

Што значи „затнати“ крвни садови? Замислете си цевки полни со 'рѓа. Што се случува? Притисокот на водата се зголемува, а водата има лош вкус. Истата работа се случува и со крвните садови. Кога холестеролот или другите супстанции ќе се наталожат во нив, притисокот се зголемува ( затнатите крвни садови се главната причина за хипертензија! ), крвта содржи нечистотии, циркулацијата на крвта е нарушена. Како резултат на тоа, се случуваат промени во сите органи и системи на телото. Дури и кожата е систем.

Човечкото тело почнува да старее. Ако сте внимателни и ги прочистите крвните садови, имате шанса да живеете најмалку 20 години без болка во органите или зглобовите, а телото ќе ви функционира одлично. Со други зборови, прочистувањето на крвните садови може да ви го продолжи животот и здравјето. Ова не е само теорија. Овој метод им го препорачав на моите пациенти и го применувам лично. Сите што ги послушаа моите совети ги надживеаја своите врсници.

Вака постепено се создава талог во крвните садовите. Ако никогаш не сте ги прочистиле крвните садови и имате над 40 години, тие содржат многу нечистотии. Ова може да влијае на вашето здравје, а процесот можеби е веќе започнат.

- Какви патолошки состојби можат да предизвикаат „затнатите“ крвни садови?

- Како што веќе споменав, страда целото тело. Но, пред сè, заболуваат органите и системите директно поврзани со циркулацијата на крвта – кардиоваскуларниот систем.

Нечистотиите од крвните садови можат да предизвикаат појава на следниве болести:

 • Атеросклероза. Крвните садови престануваат да функционираат добро: малите крвни садови се целосно затнати, а главните содржат големи наслаги од холестерол.
 • Исхемично срцево заболување. Настанува од редовен недостаток на крв во срцевите садови, којшто се развива поради нечистотијата во нив.
 • Мозочен удар. Нарушувањата во снабдувањето со крв во церебралното ткиво предизвикуваат смрт на нервните завршетоци, што доведува до губење на одредени функции.
 • Хипертензија. Нечистотиите од крвните садови предизвикуваат стеснување на луменот и зголемување на крвниот притисок.
 • Проширени вени. Тие се појавуваат во внатрешноста на телото, не само на нозете (што е алармантно за жените). Хемороидите се последица на проширувањето на вените.
 • Венска и артериска тромбоза. Наслагите од нечистотии во крвните садови формираат тромбови и предизвикуваат умирање на садот, што може да доведе до умирање на група со клетки во организмот. Ако тромбот се оддели и навлезе во крвотокот, може да се случи блокирање на крвните садови во срцето или срцев удар, што во 70% од случаите е проследено со смрт на пациентот.

Овие фотографии покажуваат дека наслагите од крвните клетки претставуваат опасност по здравјето и колку го скратуваат вашиот живот.


Срцето на една жена, почината од срцев удар


53-годишен маж кој доживеал мозочен удар. ВО СИТЕ СЛУЧАИ, мозочниот удар води до инвалидитет и овие пациенти бараат посебна грижа. Причината е затнувањето на крвните садови.


Варикозните вени од кои страдаат многу жени исто така се директна последица на наслагите во крвните садови.

Оваа состојба се шири. Кардиоваскуларните заболувања се одговорни за 4 пати повеќе смртни случаи од другите причинители. Лекарите се свесни за тоа, знаат дека е потребно чистење на крвните садови, но поради некои причини, македонската медицина го запоставува овој аспект. Повеќето лекари препишуваат лекови за намалување на крвниот притисок во случај на хипертензија. Меѓутоа, тие не се наменети да излечат, туку се само привремени решенија. Неопходно е прочистување на крвните садови. Патем, оваа метода во САД и Европа ја практикуваат сите над 35-40 години повеќе од половина век. Таму сите пациенти ја знаат неопходноста од прочистувањето на крвните садови. Постојано се прашував зошто тоа не се случува и во нашата земја.

- Дали има некои симптоми според кои би го увиделе присуството на наслаги во крвните садови?

- Секако дека има. Главните симптоми се:

 • Мигрени
 • Нарушувања на меморијата
 • Хроничен замор
 • Несоница
 • Интимни проблеми
 • Нарушувања на видот и слухот
 • Висок крвен притисок
 • Нарушувања на дишењето и ангина пекторис
 • Бледата боја на кожата на нозете
 • Болки во мускулите и зглобовите

Без оглед дали имате некој од овие симптоми, по 30-годишна возраст, неопходно е да се прочистуваат крвните садови барем еднаш во 5 години. На овој начин, ќе имате беспрекорно здравје.

Крвните садови имаат карактеристика да собираат нечистотии, особено кај постарите луѓе. За ова, не мора да јадете плескавици или помфрит по цел ден. Дури и после јадењето колбас или пржено јајце, одредена количина холестерол ќе се наталожи во крвните клетки, а со тек на време талогот ќе се зголеми.

- Кажете ни ја вашата тајна за прочистување на крвните садови.

- До неодамна, за процесот на прочистување на крвните клетки ми требаа неколку месеци. Собирав лековити билки, ги барав по пазари или ги нарачував на интернет и од нив подготвував чаеви. Сега веќе не мора да го правам ова бидејќи моите колеги од Институтот за кардиоваскуларни заболувања создадоа добар и евтин лек за прочистување на крвните садови – "Hypertea". Всушност, овој производ го регулира крвниот притисок и ја лекува хипертензијата, благодарение на прочистувањето на крвните садови. Затоа, тој е одличен за нашата цел.

Ако се зема редовно, "Hypertea" ги чисти дури и најзатнатите крвни садови за само 1-2 недели.

Да напоменам дека овој производ не содржи хемикалии, само концентрирани екстракти од лековити билки, со својства за прочистување на крвните клетки. Поради ова е толку корисен за организмот.

Повеќето пациенти и понатаму бараат мој совет во врска со прочистувањето на крвните садови. Во последно време, јас им го препорачувам само овој производ. Тој е многу ефикасен.

На веб-страницата на Институтот за кардиоваскуларни заболувања е претставена официјалната статистика од клиничките студии. Во нив учествуваa околу 2 илјади пациенти, сите користеа "Hypertea" при третманот.

Резултати од студиите:

 • Нормализација на артерискиот крвен притисок за 1-2 дена после земањето – 99% од случаите
 • Нормализација на срцевиот ритам по завршувањето на третманот – 97% од случаите
 • Целосно прочистување на крвните садови од холестеролот после третманот – 99% од пациентите
 • Зголемување на ефикасноста на третманот кај хроничните заболувања – 99% од пациентите
 • Подобрување на општата здравствена состојба – 100% од пациентите
 • Отсуство на какви било несакани реакции за време на третманот – 100% од пациентите

- Колку чини "Hypertea" и од каде може да се купи?

- Знаете дека пензијата не ви дозволува да купувате скапи производи. Не би можел да ви препорачам таков производ. "Hypertea" не е скап и во моментов има промоција – ДО

Тој е главниот производ на компанијата за справување со артериска хипертензија. Како резултат, секој може да купи "Hypertea" со попуст од 50%.

Повеќе детали за тоа како да набавите "Hypertea" со испорака насекаде во земјата

За да нарачате "Hypertea":

 • Пополнете го формуларот на официјалната веб-страница .
 • Менаџерот ќе ве контактира за да ја потврди адресата за испорака
 • За 4-7 дена (рок на испорака), ќе добиете "Hypertea" по пошта.

За да имате чисти крвните садови, препорачувам повторување на третманот на секои 1-2 години. Особено кај постарите луѓе. Тоа ќе ви помогне да го зајакнете вашето здравје и да ја одложите појавата на знаците на стареење. Чистите крвни садови се гаранција за добро здравје.

- Г-н Тренески, ви благодарам што ги откривте овие важни детали во интервјуто.

Г-нот Тренески ни раскажа дека сака да работи во градината и да им помага на своите деца кои веќе се на возраст за пензионирање. Неговата сопруга исто така е долговечна, има 99 години. И двајцата редовно прават третмани за прочистување на крвните садови. Професорот верува дека тоа е единствената работа што ги одржува во живот.

АЖУРИРАНИ : Важно! Поради големиот број на барања, треба да го ограничиме времетраењето на оваа кампања! Тековната фаза ќе се одвива до година, вклучувајќи го и тој датум! До крајот на кампањата, оригиналниот производ Hypertea може со ПОПУСТ од 50%!


Внимание!
Посетителите на нашата веб-страна имаат ексклузивна можност да нарачаат Hypertea со попуст до 50%! Потребно е да си ја пробате среќата со притискање на копчето "SPIN", и потоа да почекате до неговото целосно запирање. Кој знае, можеби токму Вие сте тој среќник, кој што денеска добро ќе заштеди! Среќно!

SPIN
Поволно! 4800 MKD
2400 MKD
7200 MKD
3600 MKD
8520 MKD
4260 MKD

Искористете ја можноста за попуст, дури тоа не му е понудено на наредниот читател!
Понудата ќе престане да важи по: 10:00

4800 MKD 2400 MKD
7200 MKD 3600 MKD
8520 MKD 4260 MKD

Понудата важи до вклучително): 10.12.2021


Ви честитаме!

Вие можете да нарачате Hypertea со попуст 50%!
Коментари

Кате Ф. Скопје

Благодарам! Написот е многу интересен. Веќе нарачав Hypertea.

Раде Битола

Веќе го купив и пробав производот Hypertea. Страдам од висок крвен притисок веќе 7 години. Не можам ни да се сетам кога имав нормален крвен притисок. По препорака на докторот решив дека морам да ги прочистам крвните садови. После едномесечен третман со Hypertea, крвниот притисок ми се нормализираше! Веќе 2 месеци немам висок притисок. Животот ми се смени. Се чувствувам илјада пати подобро. Овој одличен производ им го препорачувам на сите, а со попустот тој е многу евтин.

Александра Кавадарци

И јас користев Hypertea еден месец. Се чувствувам поздраво и посилно. Се чувствувам помладо.

Љубица Куманово

Ви благодарам. Го нарачав. Ми се допаѓа што секаде го доставуваат по пошта.

Еми Скопје

Пакетот ми пристигна вчера. Еве како изгледа производот. Ќе го направам третманот за прочистување заедно со сопругата. Последната крвна слика покажа дека крвните садови ни се затнати со холестерол.

Ема Скопје

Пред еден месец, го започнав третманот со Hypertea. Понекогаш имав висок крвен притисок и нередовен срцев ритам. Го користам веќе 2 недели. Крвниот притисок ми се врати во нормала. Се чувствувам целосно здрава.

Киро Не е наведено

Имам 61 година. Почнав со третмани за прочистување на крвните садови пред 5 години. Тие ми помагаат да го одржувам здравјето и ми даваат сила. Не сум болен, но многу од моите колеги веќе починаа. Извинете, но јас сè уште имам сексуални односи. Прочистувањето на крвните садови е апсолутно неопходно.

Сара Гостивар

Го користев овој производ за високиот крвен притисок. Многу години страдам од тоа. Со тек на време, добив дијабетес и имам проблеми со бубрезите, како и нарушувања на меморијата и видот. Направив многу третмани без ефект. Решив да го испробам производот Hypertea. Прв пат нарачувам лекови преку интернет. Се покажа многу едноставно.

Кети Скопје

Благодарам! Гледав емисија за овој производ. Сите лекари го препорачаа. Рекоа дека прочистувањето на крвните садови е апсолутно неопходно за секого.

Орхан Скопје

Производот е многу ефикасен! Потврдувам! Со години имав крвен притисок од 140/90. После третманот, мојот притисок се врати на 125/80. Се чувствувам одлично!

Симона Виница

Ги прочитав сите информации за Hypertea. Изненадувачки и импресивно!

Јане Прилеп

Успеав да ја искористам понудата! Благодарам!

Максим Скопје

И јас го користам еден месец (со прекини). Се чувствувам подобро. Полн сум со сила и енергија, го зајакнав мојот имунолошки систем. Се чувствувам како да сум 10 години помлад. Имам 72 години.

Кристина Неготино

Пред два месеци и јас направив третман за прочистување со Hypertea. Кога имав затнати крвни садови, секогаш се чувствував многу уморно, сега сум полна со енергија. Успевам да завршам повеќе работи во текот на денот. Имав силни главоболки, сега ги нема. Спијам подобро. За секој случај, нарачав уште неколку пакувања. Благодарам!


Нарачајте Hypertea со 50% попуст